FABORY M01010.640.0160 Hex Head Cap Screw, M64 x 6 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BRV 38CG76
FABORY M01010.640.0160 Hex Head Cap Screw, M64x6 Thread Size, Steel, 160 mm Lg., 40 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BRVModel: M01010.640.0160Cross Ref: 38CG76
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Drive Hex
Fastener Length 160 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 40 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 95 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 160 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 160 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 160 mm
Overall Length 160 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 160 mm