FABORY M01000.640.0200 Hex Head Cap Screw, M64 x 6 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BQD 38CG38
FABORY M01000.640.0200 Hex Head Cap Screw, M64x6 Thread Size, Steel, 200 mm Lg., 40 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BQDModel: M01000.640.0200Cross Ref: 38CG38
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 40 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 95 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 140 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 153 mm
Overall Length 200 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 140 mm