FABORY M01010.480.0120 Hex Head Cap Screw, M48 x 5 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BRU 38CG75
FABORY M01010.480.0120 Hex Head Cap Screw, M48x5 Thread Size, Steel, 120 mm Lg., 30 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BRUModel: M01010.480.0120Cross Ref: 38CG75
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 120 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 30 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 75 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 120 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 120 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 120 mm
Overall Length 120 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 120 mm