FABORY M01010.480.0100 Hex Head Cap Screw, M48 x 5 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BRT 38CG74
FABORY M01010.480.0100 Hex Head Cap Screw, M48x5 Thread Size, Steel, 100 mm Lg., 30 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BRTModel: M01010.480.0100Cross Ref: 38CG74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 100 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 30 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 75 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 100 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 100 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 100 mm
Overall Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm