FABORY M01010.140.0065 Hex Head Cap Screw, M14 x 2 Thread Size, Class 8.8, 25PK | CG8BQW 38CG54
FABORY M01010.140.0065 Hex Head Cap Screw, M14x2 Thread Size, Steel, 65 mm Lg., 8.8 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BQWModel: M01010.140.0065Cross Ref: 38CG54
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 65 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 8.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 21 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 65 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 65 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 65 mm
Overall Length 65 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 65 mm