FABORY M01010.100.0022 Hex Head Cap Screw, M10 x 1.50 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8BQP 38CG48
FABORY M01010.100.0022 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Steel, 22 mm Lg., 6.4 mm Head Ht.
Item: CG8BQPModel: M01010.100.0022Cross Ref: 38CG48
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 22 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 6.4 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 17 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 22 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 22 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 22 mm
Overall Length 22 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 22 mm