FABORY M01010.070.0050 Hex Head Cap Screw, M7 x 1 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8BQL 38CG45
FABORY M01010.070.0050 Hex Head Cap Screw, M7x1 Thread Size, Steel, 50mm Lg., 4.8mm Head Ht., Class 8.8
Item: CG8BQLModel: M01010.070.0050Cross Ref: 38CG45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 50 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 4.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 11 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 50 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 50 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 50 mm
Overall Length 50 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 50 mm