FABORY M01010.070.0045 Hex Head Cap Screw, M7 x 1 Thread Size, Class 8.8, 100PK | CG8BQK 38CG44
FABORY M01010.070.0045 Hex Head Cap Screw, M7x1 Thread Size, Steel, 45mm Lg., 4.8mm Head Ht., Class 8.8, Blk Oxide
Item: CG8BQKModel: M01010.070.0045Cross Ref: 38CG44
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 45 mm
Finish Black Oxide
Grade Non Graded
Hardness Rockwell C22
Head Height 4.8 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 11 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 45 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 45 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 45 mm
Overall Length 45 mm
Rockwell Hardness Hrc22
Standard DIN 933
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 45 mm