FABORY M01000.520.0200 Hex Head Cap Screw, M52 x 5 Thread Size, Class 8.8 Grade | CG8BPX 38CG32
FABORY M01000.520.0200 Hex Head Cap Screw, M52x5 Thread Size, Steel, 200 mm Lg., 33 mm Head Ht., Coarse
Item: CG8BPXModel: M01000.520.0200Cross Ref: 38CG32
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Hex
Fastener Length 200 mm
Hardness Rockwell C23
Head Height 33 mm
Head Style Hex
Head Type Hex
Head Width 80 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 200 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Thread Length 116 mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 129 mm
Overall Length 200 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 120350 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 116 mm