FABORY L24660.040.0040 Machine Screw, 40mm Length, Property Class 4.8 Steel, M4 x 0.70mm Thread Size, 2500PK | CG7XRR 127R75
FABORY L24660.040.0040 Machine Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., Std, Pan, Zn Plated
Item: CG7XRRModel: L24660.040.0040Cross Ref: 127R75
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Machine Screw
Class Class 4.8
Drive Size #2
Drive Type Phillips
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell B71-B99
Head Dia. 8 mm
Head Height 3.1 mm
Head Type Pan
Length 40 mm
Material Steel
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 60900 psi
Thread Fit Class 6G
Thread Length 40 mm