FABORY L01256.140.0040 Flange Bolt, 30.5mm Flange Dia., M14-2 Thread Size, Class 8.8 Grade
| Fastener Finish | Zinc Plated |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Zinc Yellow |
| Flange Bolt Type | Flange Bolt |
| Flange Diameter | 31 mm |
| Flange Type | Standard |
| Head Height | 12.8 mm |
| Head Type - Bolts | Hex Flange |
| Head Width | 18 mm |
| Length | 40 mm |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Min. Thread Length | 34 mm |
| Screw Size | M14 |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 116030 psi |