Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Socket Head Cap Screw |
| Combined Material & Grade | Grade Steel |
| Dimensional Standards | ASME B18.3 |
| Display Qty | 30 |
| Drive Size | 5/8" |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | Rockwell C37-C45 |
| Head Dia. | 1 1/8" |
| Head Diameter | 1.125" |
| Head Height | 3/4" |
| Head Type | Standard |
| Length | 4" |
| Material | Steel |
| Material Quality Standards | Astm A574 |
| Material Type | Steel |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Tensile Strength | 170000 psi |
| Min. Thread Length | 2 in |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 2" |
| Screw Length | 4" |
| Standard | ASME B18.3 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temp. Range | -58°F to +302°F |
| Tensile Strength | 170000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 2" |
| Thread Size | 3/4"-10 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.9 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- HYDRO VACUUM OPV 6.13.1.2110.5 Vertical Multistage Pump, Size 6, 13 Stage, 30 kW, 400 V