Item: CP4VFEModel: 404010X1.5-100Cross Ref: 797JU2
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tubing
Application Air, Water
Clarity Opaque
Color Yellow
Fitting Compatibility Barbed
Flexibility Flexible
Hardness Shore A 69
Inside Dia. 10 mm
Length 100 ft.
Material PVC
Outside Dia. 13 mm
Overall Length 100 ft.
Peristaltic Pump Compatible No
Reinforcement Non Reinforced
Standards Reach/Rohs Compliant
Stripe Color No Stripe
Vacuum Not Rated
Vacuum Rated Not Rated For Vacuum
Wall Thickness 1.5 mm