ERICO TDX100M480D Tvss Modular 100ka Nema 4 3ph 480v | AA8KMK 18K863
ERICO TDX100M480D Tvss Modular 100ka Nema 4 3ph 480v
Item: AA8KMKModel: TDX100M480DCross Ref: 18K863
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Color Gray
Depth 3.07"
Ip Rating 65
Length 9.45"
Lightning Impulse Current 12.5 kA
Max. Continuing Operating Voltage 610 L-N, 1220 L-L
Max. Continuing Operating Voltage 610/1220V AC
Modes Of Protection All modes protected
Modes Of Protection L-G, L-L
Nominal Discharge Current 40 kA
Number Of Poles 3
Number Of Wires 4
Phase 3
Status Indicator Audible Alarm, Led Light, Mechanical Flag
System Connection Parallel
Type Modular
Ul Spd Type Type 1/2
Voltage 480V AC
Voltage Protection Rating 1800V
Voltage Protection Rating 1800 (L-L), 1800V (L-G)
Width 3.31"
Wire Gauge 10 AWG