ERICO TDX100M240D Tvss Modular 100ka Nema 4 3ph 240v | AA8KMH 18K861
ERICO TDX100M240D Tvss Modular 100ka Nema 4 3ph 240v
Item: AA8KMHModel: TDX100M240DCross Ref: 18K861
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Color Gray
Depth 3.07"
Ip Rating 65
Length 9.45"
Lightning Impulse Current 12.5 kA
Max. Continuing Operating Voltage 275 L-N, 550 L-L
Max. Continuing Operating Voltage 275/550V AC
Modes Of Protection All modes protected
Modes Of Protection L-G, L-L
Nominal Discharge Current 40 kA
Number Of Poles 3
Number Of Wires 4
Phase 3
Status Indicator Audible Alarm, Led Light, Mechanical Flag
System Connection Parallel
Type Modular
Ul Spd Type Type 1/2
Voltage 240V AC Delta
Voltage Protection Rating 1000V
Voltage Protection Rating 1000 (L-L), 1000V (L-G)
Width 3.31"
Wire Gauge 10 AWG