EATON XTCF160G00AD IEC Contactor, 160A, 120 Vdc, 0No-0Nc, 160A, Frame G, 90 Mm, 25, 40, 75 | BH8YWU
EATON XTCF160G00AD G-Frame Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 120 VDC V Coil, 160A, 4P
Item: BH8YWUModel: XTCF160G00AD
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 160A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Continuous Amps Rating 160A
Frame Size 90 mm
Height 6.7"
Length 5.03"
Max. Hp Rating 25, 40, 75, 100 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Width 6.42"