EATON XTCF125G00L IEC Contactor, 125A, 380 Vac 50 Hz, 440 Vac 60 Hz, 0No-0Nc, 125A, Frame G, 90 Mm | BH8YWM
EATON XTCF125G00L Iec Contactor, Full Voltage, 380 VAC At 50 Hz, 440 VAC At 60 Hz V Coil, 125A, 4P
Item: BH8YWMModel: XTCF125G00L
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 125A
Coil Voltage 380-440/440-3800V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Continuous Amps Rating 125A
Frame Size 90 mm
Frequency 50/60 Hz
Frequency Rating 50-60 Hz
Height 6.7"
Length 5.03"
Max. Hp Rating 25, 30, 60, 75 hp (3 Phase @ 200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Number Of Poles 4
Operation Non-Reversing
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Contactor
Width 6.42"