EATON XTCE170G00AD IEC Contactor, 170A0 Vdc, 0No-0Nc, 170A, Frame G, 90 Mm, 10, 25, 30/ 40, 60 | BH8XXE
EATON XTCE170G00AD Iec Contactor, Full Voltage, Non-Reversing, 120 VDC V Coil, 170A, 0No-0Nc Contact, 3P
Item: BH8XXEModel: XTCE170G00AD
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Amps Rating 170A
Coil Voltage 120V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Continuous Amps Rating 170A
Frame Size 90 mm
Height 6.89"
Length 3.583"
Max. Hp Rating 10, 25, 30/ 40, 60, 125, 125 hp (1/3 Phase @ 115, 200, 230/200, 230, 460, 575V)
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Width 6.732"