EATON XTAR065D11R3E045 IEC Starter | BH8WQU
EATON XTAR065D11R3E045 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 12 V 50/60 Hz, 55 mm, 9-45 A C396
Item: BH8WQUModel: XTAR065D11R3E045
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/4"
Length 8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar065d11r3e045.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 8"