EATON XTAR065D11R065 IEC Starter | BH8WQZ
EATON XTAR065D11R065 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 12 V 50/60 Hz, D Frame, 50-65 A
Item: BH8WQZModel: XTAR065D11R065
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 12V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 50-65A
Product Datasheet eaton-xtar065d11r065.pdf
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"