EATON XTAR065D11P5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 380 VAC | BH8WQH
EATON XTAR065D11P5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 380 V 60 Hz, 55 mm, 20-100 A Xtoe
Item: BH8WQHModel: XTAR065D11P5E100
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 380V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 1 1/5"
Length 2"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 20-100A
Overload Relay Type XTOE
Product Datasheet eaton-xtar065d11p5e100.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 1"