EATON XTAR065D11P057 IEC Starter | BH8WQJ
EATON XTAR065D11P057 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 380 V 60 Hz, D Frame, 40-57 A
Item: BH8WQJModel: XTAR065D11P057
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar065d11p057.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"