EATON XTAR065D11L040 IEC Starter | BH8WPJ
EATON XTAR065D11L040 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 380-440 V, 50/60 Hz, 55 mm, 24-40 A
Item: BH8WPJModel: XTAR065D11L040
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 24-40A
Product Datasheet eaton-xtar065d11l040.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"