EATON XTAR065D11L016 IEC Starter | BH8WNZ
EATON XTAR065D11L016 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 380-440 V, 50/60 Hz, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8WNZModel: XTAR065D11L016
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 380-440V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)