EATON XTAR065D11A057 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 110/120 VAC | BH8WJH
EATON XTAR065D11A057 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 110-120 V, 50/60 Hz, 55 mm, 40-57 A
Item: BH8WJHModel: XTAR065D11A057
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 110-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 40-57A
Product Datasheet eaton-xtar065d11a057.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"