EATON XTAR050D11WD010 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 48 VDC | BH8WHK
EATON XTAR050D11WD010 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Top-Mounted, 48-60 Vdc, D Frame, 55 mm, 6-10 A
Item: BH8WHKModel: XTAR050D11WD010
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Top Mounted
Coil Voltage 48-60V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)