EATON XTAR050D11TD5E100 Full Voltage Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VDC | BH8WGL
EATON XTAR050D11TD5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, 24-27 Vdc, D Frame, 55 Mm
Item: BH8WGLModel: XTAR050D11TD5E100
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 5 1/2"
Length 9 1/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)