EATON XTAR050D11TD3E075 IEC Starter | BH8WGK
EATON XTAR050D11TD3E075 Reversing Electronic Motor Starter, 50 A, Side-Mounted, 24-27 Vdc, D Frame, 15-75 A C396
Item: BH8WGKModel: XTAR050D11TD3E075
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 50A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 24-27V DC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame D
Frame Size 55 mm
Height 9 3/4"
Length 8"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 15-75A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar050d11td3e075.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 8"