EATON XTAR032C21W001 Reversing Electronic Motor Starter, 32 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, C Frame, 45 mm, 0.6-1 A
Item: BH8VLHModel: XTAR032C21W001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 32A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)