EATON XTAR025C21W016 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, C Frame, 45 mm, 12-16 A
Item: BH8UKUModel: XTAR025C21W016
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)