EATON XTAR025C21F5G005 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 230 V 50 Hz, 2No-2No, C Frame, 1-5 A Gf Xtoe
Item: BH8TXWModel: XTAR025C21F5G005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 6.19"
Length 9 1/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)