EATON XTAR025C21B001 Reversing Electronic Motor Starter, 25 A, 220-240 V, 50/60 Hz, 2No-2No, C Frame, 0.6-1 A
Item: BH8TQQModel: XTAR025C21B001
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)