EATON XTAR018C21W024 Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, C Frame, 45 mm, 16-24 A
Item: BH8TKGModel: XTAR018C21W024
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 8.77"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 16-24A
Product Datasheet eaton-xtar018c21w024.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 4.33"