EATON XTAR018C21W010 Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz, C Frame, 45 mm, 6-10 A
Item: BH8TKHModel: XTAR018C21W010
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 42V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)