EATON XTAR018C21B5G045 Reversing Electronic Motor Starter, 18 A, 220-240 V, 50/60 Hz, C Frame, 9-45 A Gf Xtoe
Item: BH8RRNModel: XTAR018C21B5G045
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 18A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame C
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 6.19"
Length 9 1/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)