EATON XTAR012B21TD3E005 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 24 Vdc, 2No-2No, B Frame, 45 mm, 1-5 A C396
Item: BH8RCHModel: XTAR012B21TD3E005
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 1-5A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21td3e005.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"