EATON XTAR012B21T3E002 Reversing Electronic Motor Starter, T3, 12 A, 24 V 50/60 Hz, B Frame, 0.4-2.0 A C396
Item: BH8RBMModel: XTAR012B21T3E002
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.4-2A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21t3e002.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"