EATON XTAR012B21F5E1P6 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 230 V 50 Hz, 2No-2No, B Frame, 0.33-1.65 A Xtoe
Item: BH8QTXModel: XTAR012B21F5E1P6
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9.38"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.33-1.65A
Product Datasheet eaton-xtar012b21f5e1p6.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.31"