EATON XTAR012B21F3EP05 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 230 V 50 Hz, 2No-2No, B Frame, 0.1-0.5 A C396
Item: BH8QTHModel: XTAR012B21F3EP05
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 230V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame B
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 9 3/8"
Length 5 3/4"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Overload Range 0.1-0.5A
Overload Relay Type C396
Product Datasheet eaton-xtar012b21f3ep05.pdf
Product Name Eaton XT IEC Electronic Motor Starter
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Reversing IEC Starter
Width 6.313"