EATON XTAR012B21D004 Reversing Electronic Motor Starter, 12 A, 550-600 V, 50/60 Hz, 2No-2No, B Frame, 2.4-4 A
Item: BH8QQCModel: XTAR012B21D004
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 12A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 2 NO, 2 NO
Frame Size 45 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 5 4/5"
Length 4.61"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)