EATON XTAE250L22TD070 Full Voltage Non-Reversing Iec Electronic Motor Starter, 24 VDC V Coil
Item: BH8NRZModel: XTAE250L22TD070
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Contactor
Amps Rating 250A
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Continuous Amps Rating 250A
Frame Size 140 mm
Height 12"
Length 8"
Mfr. Series XT IEC Series
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)
Operation Non-Reversing
Overload Range 50-70A
Product Name Eaton XT IEC contactor
Terminals Screw Terminals
Type Full Voltage Non-reversing Starter
Width 6"