GROVE GEAR GRG8260219.00 GRG-BMQ826-10-L-180 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,781.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Case Material | Cast Iron |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame Size | 180TC |
| Gearbox Type | Worm |
| Hp | 4.49 hp |
| Input Bore Size | 1 1/8" |
| Material | Cast Iron |
| Max Input Hp | 4 123/250 hp |
| Max Overhung Load | 1625 lbs. |
| Output Rpm | 175 RPM |
| Output Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Output Shaft Type | Left Handed Shaft |
| Output Type | Left Shaft |
| Ratio | 10:1 |
| Service Factor 1 | 1.5 SF @ 3 HP |
| Torque Rating | 1475 lbs.-in. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Model | max. input hp | mounting type | output torque | gear ratio | output rpm | output type | ratio | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GRG8260217.00 | - | - | - | - | 350 RPM | Left Shaft | 5:1 | 180TC | €1,781.20 | |
| GRG8260187.00 | - | - | - | - | 58.3 RPM | Left Shaft | 30:1 | 140TC | €1,462.42 | |
| GRG8260152.00 | 1.695 hp | No Base | - | 40:1 | - | Shaft | - | - | €1,462.42 | |
| GRG8260222.00 | 2.487 hp | Base | 1869 lbs.-in. | - | 70 RPM | - | - | - | €1,781.20 | |
| GRG8260181.00 | 6.693 hp | Base | 1130 lbs.-in. | - | 350 RPM | - | - | - | €1,781.20 | |
| GRG8260145.00 | 6.693 hp | Base | 1130 lbs.-in. | - | 350 RPM | - | - | - | €1,781.20 | |
| GRG8260223.00 | 2 29/200 hp | Base | 1883 lbs.-in. | - | 58 RPM | - | - | - | €1,781.20 |
Explore Products
- DAYTON 56JN62 Wall Brackets
- SHIMPO FGV-500HXY Digital Force Gauge Range 500 Lb Usb
- EATON FD2030H08 Molded Case Circuit Breaker, Fd Type, 2-Pole, 30A, 600 Vac, 250 Vdc, Load Side, 50/60 Hz
- GEARWRENCH 84727 1/2 Inch Drive 6 Point Standard Pinless Impact Universal Metric Socket 17 mm
- KERN AND SOHN YKI-14 Adapter
- CHAPIN 3-6413 Hose with Shut Off, 50 Ft. Length
- SMC VALVES VSR8-10-FG-S-1Z-V1-X1 Valve
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Disc Sanders
- Arbors
- Thrust Washers
- 5S Red Tag Stations
- Hydraulic Cartridge Valves
- ANSELL 28-360 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- DMS HICS 2014 Hospital Incident Command Vest Kits
- DICKSON 4 Inch Pressure Chart Recorders
- BATTALION Butt Hinge
- IMPERIAL Safety Wire Twister
- COXREELS T Series Spring Driven Hose Reels
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT30 Bushed Wing Pulleys
- NIBCO Bullhead Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRG8260219.00 GRG-BMQ826-10-L-180 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
€1,781.20 /unit

