EATON XTAE170GS1A125 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 110/120 VAC | BH8NPV
EATON XTAE170GS1A125 Electronic Motor Starter, 170 A, Side-Mounted, 100-120 V, 50/60 Hz, G Frame, 95-125 A
Item: BH8NPVModel: XTAE170GS1A125
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 100-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)