EATON XTAE065D00N016 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 400 VAC | BH8MNM
EATON XTAE065D00N016 Electronic Motor Starter, 65 A, 400 V 50 Hz, 0No-0Nc, D Frame, 55 mm, 12-16 A
Item: BH8MNMModel: XTAE065D00N016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps Rating 65A
Coil Voltage 400V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame D
Frame Size 55 mm
Frequency Rating 50 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)