EATON XTAE170G00B035 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 220/240 VAC | BH8NME
EATON XTAE170G00B035 Electronic Motor Starter, 170 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 25-35 A
Item: BH8NMEModel: XTAE170G00B035
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Coil Voltage 220-240V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)