EATON XTAE170G00AD035 IEC Starter | BH8NMA
EATON XTAE170G00AD035 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 170 A, 110-130 Vdc, G Frame, 90 mm, 25-35 A
Item: BH8NMAModel: XTAE170G00AD035
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 170A
Coil Voltage 110-130V DC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)