EATON XTAE150GS1A035 IEC Starter | BH8NKF
EATON XTAE150GS1A035 Electronic Motor Starter, 150 A, Side-Mounted, 100-120 V, 50/60 Hz, G Frame, 25-35 A
Item: BH8NKFModel: XTAE150GS1A035
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Coil Voltage 100-120V AC
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)