EATON XTAE170G00T035 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8NNG
EATON XTAE170G00T035 Electronic Motor Starter, 170 A, 24 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 25-35 A
Item: BH8NNGModel: XTAE170G00T035
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)