EATON XTAE150G00T050 Full Voltage Non-Reversing IEC Electronic Motor Starter, 24 VAC | BH8NHZ
EATON XTAE150G00T050 Electronic Motor Starter, 150 A, 24 V 50/60 Hz, 0No-0Nc, G Frame, 90 mm, 35-50 A
Item: BH8NHZModel: XTAE150G00T050
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Motor Starter
Amps Rating 150A
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 0 NO, 0 NC
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)