EATON XTAE115GS1T070 IEC Starter | BH8NGJ
EATON XTAE115GS1T070 Electronic Motor Starter, 115 A, Side-Mounted, 24 V 50/60 Hz, G Frame, 90 mm, 50-70 A
Item: BH8NGJModel: XTAE115GS1T070
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Motor Starter
Amps Rating 115A
Auxiliary Contacts Side Mounted
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Frame G
Frame Size 90 mm
Frequency Rating 50/60 Hz
Height 7"
Length 12"
Notes Screw Terminals (6-65A), 5 mm (80-150A), No Lugs (185-2000A)